Lavrov obvinil USA, že už nie sú nestranným sprostredkovateľom rokovaní o Ukrajine

2 Min čítania

23.6.2026 (SITA.sk) – Moskva kritizuje nové sankcie aj vojenskú pomoc Kyjevu, podľa šéfa ruskej diplomacie Európa opäť ohrozuje mier.

Rusko v utorok obvinilo Spojené štáty, že sa vzdali úlohy nestranného sprostredkovateľa rokovaní o ukončení vojny na Ukrajine a namiesto toho zvyšujú sankčný tlak na Moskvu.
Vyhlásil to ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov po tom, ako lídri krajín skupiny G7 podporili sprísnenie sankcií voči Rusku a ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine.
„Pokiaľ ide o Spojené štáty, podľa ich krokov sa zdá, že sa vzdávajú akýchkoľvek nárokov na úlohu objektívneho sprostredkovateľa a namiesto toho sa vydávajú cestou zvyšovania sankčného tlaku na Rusko,“ povedal Lavrov na stretnutí so zahraničnými diplomatmi v Moskve.

Lavrov obviňuje

Šéf ruskej diplomacie zároveň obvinil európske krajiny z ďalšej eskalácie konfliktu. „Európa sa poskytovaním vojenskej podpory Ukrajine opäť stáva významnou hrozbou pre medzinárodný mier a bezpečnosť,“ vyhlásil.
Lídri skupiny G7 sa začiatkom júna na samite vo Francúzsku dohodli na posilnení dodávok systémov protivzdušnej obrany Ukrajine a na sprísnení sankcií zameraných najmä na príjmy Ruska z vývozu fosílnych palív.

Agresor má podmienky

Administratíva prezidenta Donalda Trumpa po návrate do Bieleho domu pokračovala v snahe sprostredkovať rokovania medzi Moskvou a Kyjevom. Mierový proces však zostáva bez výraznejšieho pokroku.
Rusko naďalej podmieňuje rokovania stiahnutím ukrajinských síl z častí Donbasu, ktoré Kyjev ešte kontroluje, zatiaľ čo Ukrajina takúto požiadavku odmieta s tým, že by povzbudila ďalšiu ruskú agresiu.

Viac k témam: Mierové rokovania, Ruské ministerstvo zahraničných vecí, Rusko-ukrajinský konflikt, Sprostredkovanie, Vojna na Ukrajine
Zdroj: SITA.sk – Lavrov obvinil USA, že už nie sú nestranným sprostredkovateľom rokovaní o Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdieľať tento článok